Az arzén széles körben elterjedt természetes méreg mindenütt megtalálható, beleértve a levegőt, a talajt és a csapvizet is. A vízkezelő üzemek nem távolítják el, csak megfigyelik és mérik az arzént!
Természetes xenobiotikum
Az ólomhoz hasonlóan az arzén is a xenobiotikumok osztályába sorolható, azaz egy olyan kémiai anyag, amely egyetlen élő organizmus számára sem képvisel értéket. Éppen ellenkezőleg, a xenobiotikumok jelentős pusztító és halálos hatással bírnak. De ha az ólomszennyeződést „ember által okozottnak” nevezhetjük, a technológiai fejlődés eredményeként, az arzén egy természetben elterjedt kémiai anyag. Ez a természetes eloszlás egyenetlen, ezért egyes régiókat különösen veszélyezteti az arzénkibocsátás. Ez akkor fordul elő, amikor az arzén geológiai forrásai a talajvíz közelében helyezkednek el. A bányászat és a mezőgazdaság széles körű rovarirtók felhasználásával további arzénszennyeződés források alakulnak ki.
Annak ellenére, hogy az emberiség évszázadok óta ismeri az arzén rendkívüli toxicitását, még mindig hiányoznak átfogó tanulmányok a folyamatos alacsony arzénkoncentráció kitettség és a rák kialakulásának összefüggéseiről. Az Egészségügyi Világszervezet megerősítette, hogy a szervetlen arzént rákkeltő anyagként kell nyilvántartani. *
A legnépszerűbb méreg sötét rejtélyei
Az arzénmérgezés jelei nagyon hasonlóak az influenzához. Az évszázadok során számos betegség gyógyítására és fegyverként szolgált a bűnözők számára, mivel kis adagokban nagyon mérgező, és az ételekben nem észlelhető. Eredetileg a hivatalos orvosi gyakorlat nem tudta megkülönböztetni az előre megfontolt arzénmérgezést az élelmiszerből származó betegségtől. Az arzén használatát az idő múlásával szigorúan szabályozták, és az orvosi diagnosztika fejlődésével rendkívül pontos megtudják határozni az arzén jeleit. Manapság az arzénvegyületeket még a leukémia bizonyos formáinak kezelésére is használják.
Az arzén ivóvízzel jut el hozzánk

Az arzénnek nincs szaga és íze, ezért ismerni kell az arzénszennyezettség szintjét, amelyet vagy saját magunk vizsgáltatjuk ki, vagy a vízszolgáltató hivatalos tesztjeit kérjük ki. Az arzén nagyon kevéssé szívódik fel a bőrön, de könnyen belélegezhető. A legveszélyesebb a víz és étel bevétele során. Képes megtámadni több szervünket és rendszerünket, idővel felhalmozódik a testben, és állandó emésztési problémákat, torokfájást és sötétebb bőrt okoz. Az arzén alacsony dózisának hosszú távú kitettsége olyan tünetekkel fordulhat elő, mint például az ujjak bizsergése, hasi fájdalom, hányinger és hányás. Mivel nincs orvoslás, a kezelés legjobb módja az, ha teljes mértékben megakadályozzuk a bevitelt.
Rákkeltő anyagok miatt 90 ezer ember ivóvízellátása lehet veszélyben – állítja az Együtt. A szentendrei vízmű környékén ugyanis szennyezett a felszín alatti vízkészlet. Számolt be erről az ATV Magyarország!
Részletek az alábbi videóban:
Az arzén szűrése trükkös
Az elem számos vegyületet képezhet. Az emberre a legmérgezőbb a szervetlen formája. Nemcsak hatásukban különböznek egymástól, mivel a háromvegyértékű arzenit becslések szerint 2-10-szer mérgezőbb, mint az öt vegyértékű arzenát **. Fontos megérteni, hogy a különféle arzénvegyületek eltérő technikákat igényelnek az ivóvízből történő kiszűréskor.