Az emberiség már régóta szennyezi a környezetét, nagy mennyiségű koncentrált toxikus anyagokat bocsájt ki, amelyek a levegőbe, a földbe és a vízbe kerülnek bele. Ugyanabba a vízbe, amelyet megtisztítunk ivóvíznek. És mégis, amikor az ivóvízről van szó, a fő veszélyforrás a mikroorganizmusok. Na de miért?
Képzeljük el, hogy van két pohár vizünk, az egyik maximálisan szennyezett (MCL) benzinnel van megtöltve, a másik pedig baktériumokat tartalmaz az MCL határoknak megfelelően. Megjegyzés: Az MCL a megengedett szennyeződés törvényi határa, amely nem okoz súlyos egészségkárosodást.
Ha egy hétre félre rakjuk, hagyjuk őket állni, akkor melyik lesz szennyezőbb? A válasz egyértelmű – a baktériumokat tartalmazó pohár, mert baktériumok elkezdenek szaporodni és hulladékot termelni. Ezért az ivóvíz tisztításának elsődleges célja a baktériumok eltávolítása a városi vízkezelő rendszerekkel.
A települések vezetékes vízkészítésének folyamata általában egy csővel kezdődik, amely vizet gyűjt egy tóból vagy folyóból. Ezután ülepedés gátlót adunk hozzá, általában alumíniumsót, amely megkönnyíti a kolloid vas, huminsavak és néhány más szerves anyag nagyobb csoportjának kialakulását. A kapott szuszpenziót regenerálható homokszűrőn szűrjük. Végül a vizet a legtöbb esetben baktériumölővel, klórral kezelik a városi vízkezelőkben.
A klórozás után a legtöbb vízszolgáltató vizet szolgáltat a fogyasztóknak. Ezenkívül egyes városi vízkezelő vízszolgáltatók végeznek UV-lámpás fertőtlenítést, ózonkezelést vagy akár aktívszén-szűrőket is alkalmaznak, amely javítja a csapvíz minőségét és értelemszerűen a költségeit is.
A klór megvéd bennünket az olyan súlyos betegségektől, mint a pestis vagy a tífusz. És ez nem vicc, nagyon sok középkori járványt a szennyezett víz okozott.
Ugyanakkor a klór mérgező számunkra. Károsíthatja a májat, a tüdőt és más szerveket, rákos szerves vegyületeket hozhat létre, allergiát okozhat és így tovább. De a tesztelések egyértelműen bebizonyították, hogy a klór könnyen eltávolítható a vízből a legtöbb aktívszén-szűrővel.
Bár szerte a világon néhány vízszolgáltató megkísérelte a klór helyettesítését szerves baktériumölő szerekkel, ezeket az alternatívákat még alaposan meg kell vizsgálni.
Összefoglalva: a csapvíz tisztítása alapvető fontosságú jólétünk szempontjából, és megbízható biztosíték a középkorban felmerült problémák ellen. A klórnak való kitettség ára, viszont az otthoni külön, könnyen kezelhető további víztisztítás már elérhető elérhető a vízszűrő rendszerekkel.
Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel is!
Az éltető pi víz! Minden választ megtalál ebben a videóban az otthon elérhető tiszta Pi-vízről!
Forrás: aquaphor.com