Az ipari élelmiszer termelés árnyoldalai – a gyógyszerek tömkelege és az öregedés gátló kozmetikai termékek.
Felmerülő vízveszély
A vízszakértők körében egyre növekvő aggodalomra ad okot az elmúlt évtizedben, hogy úgy tűnik számos gyógyszerfajta már jelen van a csapvízben. És hát a helyzet az, hogy senki sem kérte ezeket a gyógyszereket a poharába. A gyógyszeripar mindenütt jelen van, és különféle iparágakban használják. Az emberi vagy állatgyógyászati kezelés a legnyilvánvalóbb gyógyszerforrás, például antibiotikumok és fájdalomcsillapítók, a gyógyszermaradványok mértéke is jelentős, azonban a jelentős részét a kémiai szennyeződéseknek ivóvizünkben a mezőgazdasági vegyszerek teszik ki. A mindennapi ápoláshoz használt vegyi anyagokról beszélhetünk, melyek listáján szereplő vegyszerek, gyógyszerek megtalálhatóak a gyógyszeres fiókunkban, fürdőszobánkban, hormonkrémekben, bőrkrémekben, parfümökben és a fényvédőben.
Milyen félelmetes a kilátások
Testünk nem dolgozza fel az összes bevitt gyógyszermennyiséget. A nem használt vegyi anyagok így átjutnak a szennyvíztisztító telepeken, bejutnak a természetes vízrendszerekbe és hatással vannak a vadon élő állatokra is. Európa és Észak-Amerika kutatói az elmúlt évtizedekben antibiotikumokat, vérnyomáscsökkentőket, hormonokat, pszichiátriai gyógyszereket és fájdalomcsillapítókat találtak a kezelt vízben. Noha a világ minden tájáról származó ivóvíz-tesztek általában alacsony gyógyszer koncentrációit mutatnak a mintákban, ezt még nem tekintik közvetlen közegészségügyi veszélynek. A gyógyszerek jelenleg nem károsítják a népességet széles körben, azonban nincs specifikus kutatás vagy bizonyíték az egyének hosszú távú szennyeződés kitettségéről.
Egyes tanulmányok már aggasztó adatokkal szolgálnak a vadon élő állatok populációjának tanulmányozása során. A kanadai Ontario északnyugati részén fekvő tóban elvégzett hétéves kísérlet azt mutatta, hogy az alacsony ösztrogén és származékaik folyamatos jelenléte miatt a hím halak nővé váltak. Azt is mondhatjuk, hogy az egész lakosságot fenyegeti a kihalás veszélye. Az antidepresszánsok és az antihisztaminok az édesvízi rendszerek fő szennyezői közé tartoznak, ami persze nem meglepő. Például az Egyesült Államokban az antidepresszánsok felhasználása 65% -kal nőtt egy 15 éves időszak alatt, 7,7% -ról 1999–2002-ben 12,7% -ra 2011–2014-ben ***. A Niagara folyóban végzett tanulmány **** rámutat arra, hogy ezek ökoszisztémába történő növekvő felszabadulása közvetlen bioakkumulációt eredményez a halak szerveiben, ideértve az agyat és a májat is. Nyilvánvaló, hogy eddig nem végeztek nagyszabású kutatásokat az ivóvízben található gyógyszerkészítmények nyomainak halmozódó hatásáról az emberi egészségre hosszú távon.
Akne és klór mentes élet
A vízkezelés jelenlegi szabályozása nem célozza meg a gyógyszerek speciális eltávolítását. Bizonyos mértékben önmagában is megtörténik a klasszikus kommunális ivóvíz protokollok alapján – a klór ezeknek a vegyületeknek akár 50% -át is csökkentheti (a mérgezőbb kloroform képződésének kockázata) *. A klór alternatívájaként szolgáló klóramin kevésbé hatékony. Nem távolítja el az antibiotikumokat, mint például az eritromicin, a szulfametoxazol vagy a trimetoprim, amelyeket különféle bakteriális fertőzések gyógyítására használnak. A jelenlegi szabályozás előírja a vízművek számára, hogy a nyilvánvalóan káros szennyeződésekre, például a baktériumra, az ólomra és számos más, életveszélyes veszélyre összpontosítsanak. Úgy látszik a gyógyszermaradványok kíszűrését mindenkinek magának kell megoldani háztartási vízszűrő berendezésekkel, ezért fontos az objektív információgyűjtés!
A palackozott vízen való élet nem megvalósítható lehetőség
Míg a gyógyszerek ivóvíz-ellenőrzésének szabványosítása folyamatban van, a megelőző intézkedések meghozatalának döntése az egyén döntése, nem pedig a kormányzati hatóságok feladata. Nem a legjobb ötlet a palackozott víz fogyasztása, hogy elkerüljük a gyógyszermérgezést. Ha a pillanatnyilag figyelmen kívül hagyjuk a keletkező műanyag hulladékot, a palackozott víz általában egyszerű forrásvíz. Mint már tudjuk, ezt a vizet a gyógyszerészeti tesztelés szempontjából nem kezelik külön protokollokkal. Annak biztosítása érdekében, hogy öntudatlanul folytassa a gyógyszerek fogyasztását, ismernie kell a palackozó tisztítási folyamatát. A nagy gyógyszerészeti molekulák több mint 99% -ának eltávolításának legmegbízhatóbb módja a fordított ozmózis tisztító rendszer, amelyet otthonában is végezhet saját korlátlan felhasználása céljából.
Mint ahogy a kutatások bizonyítják, a gyógyszermaradványok kiszűrése jelenleg a modern társadalom valós problémájává vált! Erre kínálunk többszintű megoldást a Víztisztító Pláza webshopjában!
*http://www.who.int/water_sanitation_health/publications/2011/pharmaceuticals_20110601.pdf **https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17517636 ***National Center for Health Statistics https://www.cdc.gov/nchs/products/databriefs/db283.htm ****Environmental Science & Technology http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acs.est.7b02912
Forrás: aquaphor.com