A nehézfémek általában még a vasnál is nehezebb elemek a periódusos rendszerben.
Néhányuk, például a vas, kobalt, réz és cink szerves vegyületei az emberi anyagcseréhez szükségesek. A nehézfémek szerves vegyületei azonban nem minden vegyülete előnyös, és vannak azok, amelyek nem találhatóak meg a vízben, és csak az ételek tartalmazzák. A vízből csak veszélyes szervetlen vegyületek, valamint számos más nehézfém tud bekerülni, amelyeket bármi áron el kellene kerülni. Ezt a tartományt xenobiotikumoknak hívják, mivel ez drasztikusan károsítja az élet minden formáját; az ólom a xenobiotikumok egyik példája.
Az emberiség jó öreg ellensége
Az ólom az ősidők óta széles körben alkalmazott; A rómaiak képesek voltak az ólmot bonyolult csőrendszer létrehozására is felhasználni. Később számos iparág jelentős technológiai fejlődése részesült előnyben az ólom felhasználásával, és a 20. század folyamán a világ különböző iparágaiban használták, beleértve az ásványolajat, a festékeket és még a kerámiatermékeket is. A környezet aktív ólomszennyeződése a fejlett gazdaságokkal, erős autóiparral és sűrűn lakott városi területeken zajlott. Csak viszonylag nemrégiben tekintik veszélyforrásnak az emberi egészségre, kezdve például az ólom betiltásával a járművek üzemanyag-kibocsátásában. A tetraetil-ólom, más néven TEL néven ismert, nagyon népszerű eszköz volt a benzin / dízel oktánszámának javítására a jármű hatékonyságának növelése érdekében. Az aktív használatának az 1920-as és 1970-es évek történelme során a motorok elegendő mennyiségű ólmot engedtek el a környezet szennyezésére. Noha ez a szennyezés a levegőben lévő ólomra vonatkozik, nemcsak az emberek és állatok lélegzik be. Kibocsátás után a földben marad, elérve a talajvizeket, és az ivóvizünket ugyanúgy befolyásolja, mint ha egy ipari üzemben, gondatlanul ártalmatlanítják a hulladékát.
Fotó: ÁNTSZ
Ólomvezeték kontra rézcsövek
Az ivóvízben az ólom egyik legnagyobb forrása az ólomcsövekből származik, amelyet ma már betiltottak. Sok régebbi házban továbbra is régi vezetékeket és szerelvényeket használnak, amelyek ólmot tartalmaznak. Csak az Egyesült Államokban 1986-ban az ivóvíz ólomcsökkentéséről szóló törvény végül foglalkozott a vízzel érintkezésbe kerülő termékekkel, beleértve a földalatti vízvezetékeket is. Mivel a régi-régi ólomcsövek a világ sok régiójában lebomlanak, ólmot bocsáthatnak ki a csapvízbe. Az otthoni vízbiztonságot jobban meg lehet vizsgálni, ha megismerjük a vízellátási infrastruktúra életkorát.
Még ha új csővezeték is van a házban, az önkormányzati rendszer továbbra is többnyire ismeretlen állapotú, mivel még ezek az új csövek is megfelelnek az új előírásoknak. Manapság az ólommentes sárgaréz csöveket, az elágazó csapokat és szerelvényeket rendszeresen használják a háztartásokban és az önkormányzati vízrendszerekben. A sárgaréz származék, de a sárgaréz, mint réz és cink ötvözete, mérgező vegyületeket bocsáthat ki, mivel ezeket nehézfémeknek tekintik. A réz kevésbé veszélyes anyag a csöveket tekintetében, mint az ólom, azonban ezt a vízhálózatokban történő széles körű felhasználásnál el kell kerülni. A nehézfémek, például a réz további példái a kadmium, a kobalt és a higany, amelyek előfordulhatnak a vízellátásban ipari és fogyasztási hulladékok eredményeként. Ne szabad elfelejtenünk hogy az nehézfémeknek nincs szaga vagy íze a vízben, így nem érezzük a szennyeződést. Annak érdekében, hogy pontosan megtudjuk, mi milyen vizünk minősége, fel kell venni a kapcsolatot a helyi vízügyi hatósággal, vagy bevizsgáltatni a vizünket egy privát laboratóriumban.
Magas a csapvíz ólomtartalma. A csapok ötödéből ólommal szennyezett víz folyik. A probléma elsősorban a régi épületek lakóit érinti, és megoldást csak az hozna, ha minden vízvezetéket ólommentesre cserélnének.
A gyermekek egészségügyi ellátása mindenekelőtt
Mint korábban említettük, nehézfémek hasznos vegyületei nem szállíthatóak a vízben. A vízben lévő ólomvegyületek még kis koncentrációban is mérgezőek, és felhalmozódhatnak a csontokban, és idővel erősen befolyásolhatják mind a központi, mind a perifériás idegrendszert. Az ólom egészségügyi veszélyei között szerepel a vérszegénység, az agykárosodás és a veseelégtelenség. A gyermekek ötször hajlamosabbak az ólom felszívására, mint a felnőttek. Vegyük figyelembe, hogy az ivóvízből eredő ólom-szennyeződések 20%-át teszi ki felnőttekben, és 60%-ot csecsemőknél. Minél kisebb egy gyermek, annál gyorsabb a bioakkumulációs folyamat. A ólom prenatális hatása szintén nagyon veszélyes, és magasabb születési rendellenességeket, alacsonyabb IQ-t, hiperaktivitást és egyéb fejlődési vagy mentális rendellenességeket is okoz.
Nincs biztonságos ólom szennyezettség szint
Egyes fémek, köztük a vas, a cink, a szelén és a réz létfontosságúak az egészség szempontjából, és fontos szerepet játszanak a biokémiában. A nehézfémek, például az ólom, a higany és az arzén alacsony koncentrációban mérgezőek, nem nélkülözhetetlenek a test számára, és életünk során hajlamosak felhalmozódni az emberi szövetekben. A ólom szennyezettség biztonságos szintje nulla. Ami a vízben lévő ólmot illeti, a lenyelés általában a fő szennyezettség forrása. A tusolás általában biztonságosnak tekinthető, mivel az ólom általában nem szivárog be a bőrbe. Ennek ellenére a csap eltekerése után ajánlatos a vizet nem felhasználni; jobb, ha kifolyatjuk egy ideig, mielőtt iszunk, zuhanyzunk vagy mosogatunk. Az ivóvízben és a főzővízben az ólom elleni megbízható védelem érdekében válasszunk egy olyan vízszűrőt, amely kifejezetten az ilyen szennyeződésekre lett tervezve. Az Aquaphor szabadalmaztatta az Aqualen technológiát, amely hatékonyan csökkenti a nehézfémeket, miközben megőrzi az összes hasznos ásványi anyagot a vízben. Ez a fejlett technológia megtalálható a rendkívül kényelmes vízszűrőkancsókban és a fejlett fordított ozmózis rendszerek kínálatában.
Az ATV Start vendégei Azari Katalin vegyészmérnök és Zsilák Szilvia újságíró, átlátszó.hu.
* https://www.epa.gov/dwreginfo/lead-and-copper-rule
**http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lead-poisoning/diagnosis-treatment/diagnosis/dxc-20275068
*** General Information about Lead in Drinking Water https://www.epa.gov/ground-water-and-drinking-water/basic-information-about-lead-drinking-water
Forrás: aquaphor.com
Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel is!