Pi-víz vagy fordított ozmózis (RO)? Melyik jobb? Sokan használnak manapság víztisztító berendezéseket. A minőségi, házi víztisztítás mérhetően jobb vízzel lát el minket, mint a klóros csapvíz, vagy a legtöbb palackos ásványvíz. És ezt töredék áron!
Ha eldöntöttük, hogy víztisztító készüléket vásárolunk, utána nehéz eligazodni, hogy milyet is vegyünk, melyik is a legjobb?
A kínálat nagy, a választást azonban megkönnyíti, ha ebből a szempontból nézzük meg:
Nem az a fontos, hogy melyik a legjobb (Csili-vili, tele elektronikával), hanem az, hogy melyik állítja elő az emberi szervezet (sejtek) számára leginkább megfelelő folyadékot!
Egy fontos dolog, és ne felejtsük el: a víz színtelen, szagtalan,íztelen folyadék. Az ivóvíz kellemes ízét a benne oldott anyagok okozzák!
Alapvetően a piacon négy víztisztító típus között lehet válogatni mindenféle árkategóriában, de érdemes átgondolkodni a zuhanyszűrő alkalmazását is fürdéskor!
Ezek:
- Fordított ozmósis (RO) készülékek
- Lúgosító víz ionizátorok
- Asztali vízszűrő berendezések
- Pi-víztisztító berendezések
A fenti négyből jelenleg két típust szeretnék kiemelni: az egyik a fordított ozmózis (reverse osmosis) víztisztítók, a másik a Pi-víztisztító.
Pi-víz ’VS’ fordított osmósis készülékkel előállított víz…
A vízszűrő rendszerek teljesítményének bárki utána tud nézni és könnyen ellenőrizheti, ha átolvassa a laborvizsgálati eredményeket. Ezek a mérési adatok felsorolják azokat a szennyeződéseket, amelyeket eltávolít, vagy csökkent az otthoni víztisztító berendezés.
Egyszerűen éljünk az összehasonlítás módszerével: milyen a víztisztító készülék teljesítménye egy másikhoz képest?
Az otthoni víztisztító berendezések összehasonlításakor ezekre figyeljünk:
– szennyeződés mértékének csökkentése, fenntartási költségek, beszerzési költségek figyelembevételével könnyebb meghatározni, melyik az a víztisztító berendezés, ami az Ön igényeinek legjobban megfelel.
Fontos tehát, hogy áttekintsük a különböző víztisztító berendezések előnyeit és hátrányait, vagy technológiáját!
Nagy víztisztító teszt eredménye.
Fordított ozmózist alkalmazó, (reverse ozmozis) víztisztító készülék
Mi a fordított ozmózis?
A fordított ozmózis a természetes ozmózis áramlás megfordítása. Ebben víztisztító rendszerben nem az a cél, hogy a sókat tartalmazó oldatot felhígítsák, hanem hogy elkülönítsék a tiszta vizet a sóktól és egyéb szennyeződésektől. Ha a természetes ozmózisáramlást megfordítjuk, a víznek a sós oldatból át kell áramolnia a membránon az ellenkező irányba a nyomás miatt. Ezt a folyamatot nevezzük FORDÍTOTT OZMÓZISNAK. A módszer segítségével tiszta vizet lehet előállítani úgy, hogy kiszűrjük a sókat és egyéb szennyeződéseket.
Fordított ozmózis víztisztító (RO) technológia a gyakorlatban:
A fordított ozmózist elsősorban az ivóvízkezelés során alkalmazzák, ahol zárt technológiai rendszerben, nyomás alatt egy féligáteresztő rétegen (membránon) préselik át a már több lépcsőben előszűrt vizet. A fordított ozmózis során használtmembrán vízáteresztő rés mérete 0,0001 mikron nagyságú, amely így kiszűri a tisztításra szánt vízben lévő szinte összes fizikai és kémiai szennyezőanyagot, valamint a biológiailag aktív szervezeteket is.
Fordított ozmózis víztisztító készülék (RO) előnye:
Elmondhatjuk, hogy a fordított ozmózis technológia az egyik leghatékonyabb víztisztítási technológia, mert – a membránszűrő tulajdonságaiból adódóan (résméret: 0,0001 mikron) – eltávolítja a baktériumoknál ezerszer kisebb szennyeződéseket is az ivóvízből és gyakorlatilag csak a vízmolekulákat engedi át a réseken. A membránszűrő réseinél a vírusok pl. 200-szor, a baktériumok pedig 2000-szer nagyobbak! A fordított ozmózis technológiával működő víztisztító általánosságban 95%-os hatásfokkal távolítja el a vízből a szennyező anyagokat.
A fordított ozmózis víztisztító hátránya:
- S
ajnos kivonja az ásványi anyagokat is (Kalcium, Magnézium, stb…), melyek szervezetünk számára nélkülözhetetlenek. Az ára egy jó minőségű fordított ozmózis víztisztítónak igen magas. Általában magas üzemeltetési költsége is van, és nagyon lassú az átfolyási sebessége.
- Ma már a legtöbb vezető vízszűrő gyártó nem ajánlja az ásványi anyagok kivonásával járó vízszűrő technológiákat. Éppen ezért csökkent is a népszerűsége a fordított ozmózis elvén működő víztisztító készülékeknek. Még ma is folyamatos viták folynak arról, hogy az ásványtalanított ivóvíz, vagy a szűrt, ásványi anyagokban gazdag víz az egészségesebb.
Józan ésszel gondolkodva így beszélhetünk: Sehol a Földön nem találunk ásványi anyagtól mentes vizet. A természetben minden friss vízben találunk némi természetes ásványi anyag maradványt. Például Kalciumot, Magnéziumot és Káliumot, amelyek fontosak az emberi szervezet számára. Mivel a természet ezt így alakította, nem valószínű, hogy az emberi szervezet úgy fejlődött volna, hogy ne legyen szüksége ezekre az ásványi anyagokra.
Sok hiteles tanulmány, és könyv is ír arról, mennyire veszélyes következménye lehet az ásványi anyagoktól mentes ivóvíz huzamosabb ideig történő fogyasztásának.( Dr. F. Batmanghelidj: A tested vízért kiált!, Harald W. Tietze: Fiatalodj, ne öregedj!)
Dr. Zoltan Rona szerint, minél több desztilláltvizet fogyasztunk el, annál valószínűbb az ásványianyag-hiányos állapot kialakulása.
Dr. Paavo Airola, rákkutató és a „Hogy érezzük jól magunkat”, „A rák kialakulásának okai, a megelőzés és gyógyítás” című publikációk írójának véleménye is szinte ugyanez.
Sokévi kutatást követően a Világ Egészségügyi Szervezete (WHO) is arra a megállapításra jutott, hogy az ivóvíznek tartalmaznia kell alapvető ásványi anyagokat.
Több komoly negatív hatású esemény is történik a szervezetünkben, ha ilyen, ásványi anyagoktól megfosztott vizet fogyasztunk:
- Először is a „kifosztott” (RO) víz több hidrogént tartalmaz, mely tulajdonképpen savas kémhatású, így kevesebb, mint 7-es pH-val rendelkezik. Ha savas kémhatású anyagot viszünk be a szervezetbe, testünk a szükséges ásványi anyagokat a fogainkból és a csontjainkból vonja ki azért, hogy bikarbonátot termeljen, ami semlegesíti a savat.
- Amennyiben szervezetünk „elsavasodik” (vagyis kémhatása inkább savas, mint lúgos), akkor a szabadgyökök termelődése megnő, ami növeli a rák kialakulásának esélyét. Számos tanulmány szerint a rákos sejtek csak savas környezetben képesek növekedni.
- A fordított ozmózis víztisztító berendezés a molekulaméret elvén távolítja el az anyagokat, de valójában a legtöbb szintetikus kémiai anyag molekulája kisebb, mint a vízé, ezért hatékonyan nem távolítható el ezzel a módszerrel.
- A fordított ozmózisos víztisztítók általában több karbantartást igényelnek. Mivel a fordított ozmózis elvén működő víztisztítók általában kevesebb, mint 4,5 liter vizet állítanak elő óránként, kiegészítő tárolóedény kell hozzájuk. A fordított ozmózis során 2-3 egységnyi folyadék szükséges 1 egységnyi tisztított víz előállításához, tehát még vizet is pazarolnak. Jóllehet ma már a legtöbb RO berendezésben visszapótolják a kivont ásványi anyag egy részét, de aki kóstolt már ilyen vizet az tudja, hogy ez egy kellemetlen mellékízt okoz, ráadásul az ásványi anyag visszapótló patront sem adják ingyen!
Fedezd fel jobban a Pi víz eljárást!
Végezetül a döntés mindig a miénk…..csak dönteni kell!
Kívánok mindenkinek jó döntést!
Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel is!